Title Page  
About our school Basic Awakeri Info Helping your child
News Current newsletter Ag Day Indoor
Principal's page   Code Conduct
Calendar History Library
Seniors Room 15 Mrs Derbyshire
  Room 14 Mr. Hawkes
Room 13 Miss Courtney Tennent
Room 12 Miss Manderson
Middle Room 11 Mr. Johnstone
  Room 10 Mrs Edgecombe
Room 9

Miss Dowzall

  Room 8 Mrs Howard
  Room 7 Mrs Elliot
Room 6 Miss Maunder
Juniors Room 5 Mr Sheather
  Room 4 Mrs. Turner & Miss Moore
  Room 3 Mrs. Andrew
  Room 2 Miss Hardy
  Room 1 Mrs Laurent
Contact us   Academic archives
Photo archives News archives Sports records

Awakeri School

Sports Records

n.b. these records only started being kept in 1999, apologies to all our former athletes! The blank spaces are where names have been with-held.

Athletics:
Sprints Jumping ThrowingMiddle Distance Relays
Other:
Cross Country Top School     

    Sprints    
8 year Old Boys 60m Caleb Carter 9.56sec (2006)
    Kevin Paulsen 9.56sec (2011)
  80m Kevin Paulsen 12.59 sec (2011)
  100 m Ben Peat 15.54 sec (2016)
  200m Jon Tiwha-Smith 35.00 sec (2015)
  400m Jamie Julian 1.19.34 sec (2014)
8 year Old Girls 60 m Holly Davis 9.97sec (2006)
  80m Leah Maxwell 13.28 sec (2001)
  100 m Rhianna Rowe 15.91 sec (2016)
  200m Rhianna Rowe 35.78 sec (2016)
  400m Michelle Grindley 1.26.72 sec (2012)
9 year Old Boys 60m Tiaan Brownless 9.06 sec (2008)
  80m Tiaan Brownless 12.19 sec (2008)
  100 m Dayyan Van Veen 14.56 sec (2015)
  200m Daniel Goodhew 32.0 sec (1999)
  400m Dayyan Van Veen 1.16.69 sec (2015)
9 Year Old Girls 60 m Holly Davis 9.78 sec (2007)
    Emily Julian 9.78 sec (2011)
  80m Holly Davis 12.87 sec (2007)
  100 m Sophie Growden 15.4 sec (2016)
  200 m Sophie Growden 35.19 sec (2016)
  400m Katie Mahy 1.22.72 (2014)
10 Year Old Boys 100m Dayyan Van Veen 14.25 sec (2016)
  200 m Daniel Goodhew 31.56 sec (2000)
  400m Kaya Hodson 1.11.66sec (2012)
10 year Old Girls 100 m (name withheld) 15.0 sec (1999)
  200 m (name withheld) 32.9 sec (1999)
  400m Emily Julian 1.15.56 sec (2012)
11 Year Old Boys 100 m Kevin Paulsen 13.88 sec (2014)
  200 m Tiaan Brownless 30.69 sec (2010)
  400m Kevin Paulsen 1.08.69 (2014)
11 year Old Girls 100 m Ashlee Paul 13.5 sec (1999)
  200 m Ashlee Paul 30.5 sec (1999)
  400m Emily Julian 1.15.10 (2013)
12 Year Old Boys 100 m Tiaan Brownless 12.97 sec (2011)
  200 m Carrington Brown 27.6 sec (1999)
  400m Kevin Paulsen 1.06.93 (2015)
12 Year Old Girls 100 m Linette Lengkeek 14.22 sec (2014)
  200 m Yvonne Roia 29.1 sec (1999)
  400m Emily Julian 1.11.53 (2014)
13 Year Old Boys 100 m Ben McBeth 13.12 sec (2016)
  200 m Kaya Hodson 28.4 sec (2015)
  400m Kaya Hodson 1.05.10 (2015)
13 Year Old Girls 100 m Yvonne Roia 13.05 sec (2000)
  200 m Rachel Turner 29.0 sec (1999)
  400m Lauren Hall 1.09.79 (2012)

Back to top

    Field events (jumping)    
8 Year Old Boys Long Jump Tiaan Brownless 3.60m

(2007)

  High Jump Kyan Edwards 1.10 m (2016)
  Standing Jump Tawari Stanley 1.88m (2010)
8 year Old Girls Long Jump Holly Davis 3.5 m (2006)
  High Jump Shauni Muggeridge 1.04 m (2002)
  Standing Jump Ani Doherty 1.76m (2015)
9 year Old Boys Long Jump Gene-ron Jones 4.25 m (2006)
  High Jump Kevin Paulsen 1.22 m (2012)
  Standing Jump Gene-ron Jones 2.06m (2006)
9 Year Old Girls Long Jump Linette Lengkeek 3.67 m (2011)
  High Jump Emily Julian 1.17 m (2011)
  Standing Jump Emily Julian 1.89m (2011)
10 Year Old Boys Long Jump Tiaan Brownless 4.20 m (2009)
  High Jump Tawari Stanley 1.26 m (2012)
  Standing Jump Tiaan Brownless 2.14 m (2009)
10 year Old Girls Long Jump Linette Lengkeek 3.96 m (2012)
  High Jump Lila Riddall, 1.20m (2010)
    Linette Lengkeek, Emily Julian 1.20m (2012)
  Standing Jump Jemma Shaw 2.02m (2005)
11 Year Old Boys Long Jump Tiaan Brownless 4.81m (2010)
  High Jump Tiaan Brownless 1.36 m (2010)
  Standing Jump Tiaan Brownless 2.33m (2010)
11 year Old Girls Long Jump Lila Riddall 4.26 m (2011)
  High Jump Emily Julian 1.30 m (2013)
  Standing Jump Lila Riddall 2.14m (2011)
12 Year Old Boys Long Jump Tiaan Brownless 5.06 m (2011)
  High Jump Kevin Paulsen 1.47 m (2015)
  Standing Jump Tiaan Brownless 2.4 m (2011)
12 Year Old Girls Long Jump Holly Davis 4.15 m (2010)
  High Jump Lila Riddall 1.37 m (2012)
  Standing Jump Emily Julian 2.15m (2014)
13 Year Old Boys Long Jump Jayden Haddock 5.09 m (2007)
  High Jump Iharaira Hakiaha 1.45 m (2002)
    Toby Kirkpatrick 1.45m (2010)
  Standing Jump Jayden Haddock 2.36 m (2007)
13 Year Old Girls Long Jump Rachel Turner 4.30 m (1999)
  High Jump Jana Longney 1.31 m (2015)
  Standing Jump Selena Shaw 2.18m (2006)

Back to top

    Field Events - Throwing    
8 Year Old Boys Discus Jake Laurent 17.30m (2014)
  Shotput Jamie Julian 7.05 m (2014)
  Softball Jonathan Hudson 21.0 m (2000)
  Vortex Joshua Konui 32.4m (2005)
8 year Old Girls Discus Kendall McKane 13.6 m (2015)
  Shotput Layla Rowland 6.07 m (2015)
  Softball Amy Falwasser 15.0 m (2000)
  Vortex Jemma Shaw 25.1 m (2003)
9 year Old Boys Discus (500g) Jamie Julian 21.55 m (2015)
  Shotput Gene-ron Jones 8.04m (2006)
  Softball Zalman Horsburgh 28.0 m (2000)
  Vortex Samuel Burgess 36.1 m (2005)
9 Year Old Girls Discus (500g) Katie Mahy 20.6 m (2014)
  Shotput Katie Mahy 6.4 m (2014)
  Softball Whitney Haddock 19.0 m (2000)
  Vortex Leah Sheather 25.9m (2004)
10 Year Old Boys Discus (500g) Tawari Stanley 24.7 m (2012)
  Shotput Jayden Haddock 8.88m (2004)
  Softball Daniel Goodhew 34 m (2000)
  Vortex Samuel Burgess 38.80 m (2006)
10 year Old Girls Discus (500g) Katie Mahy 23.9 m (2015)
  Shotput Katie Mahy 8.02 m (2015)
  Softball Amy Wright 23.0 m (2000)
  Vortex Ihipera Hakiaha 29 m (2001)
11 Year Old Boys Discus (750g) Tony Sellars 24.8m (2004)
  Shotput Iharaira Hakiaha 10.35 m (2000)
  Softball Iharaira Hakiaha 40.0 m (2000)
  Vortex Zack Nabakewa 45.5m (2009)
11 year Old Girls Discus (750g) Katie Mahy 28.8 m (2016)
  Shotput Katie Mahy 9.7m (2016)
  Softball Joanne Jordan 20.0 m (2000)
  Vortex Jemma Shaw 34.9 m (2006)
12 year Old Boys Discus (750g) Kakara Ratema 30.2 m (2002)
  Shotput Brady Niven 12.45 m (2012)
  Softball Matt Shaw/Jeremy Hawkes 34.0 m (2000)
  Vortex Daniel Goodhew 50.58 m (2002)
12 Year Old Girls Discus (750g) Jana Longney 24.4 m (2014)
  Shotput Emily Julian 10 m (2014)
  Softball Wynel Araroa 35.0 m (2000)
  Vortex Emily Julian 37.4 m (2007)
13 Year Old Boys Discus (750g) Jayden Haddock 31.9 m (2007)
  Shotput Nicholas Schuler 13.47 m (2005)
  Vortex Samuel Burgess 62.2m m (2009)
13 year Old Girls Discus (750g) Ihipera Hakiaha 28.9m (2004)
  Shotput Ihipera Hakiaha 10.54m (2004)
  Softball Yvonne Roia 24 m (2000)
  Vortex Amy Wright 36.2 m (2003)

Back to top

  Middle Distance Track events  
Open boys' 800m Samuel Burgess 2 min 25.31 sec 2009
Open girls'800mSteffi Rogers 2 min 41.44 sec 2006
Open boys'1500m Caleb Robertshaw 4 min 57.34 sec 2009
Open girls'1500mRachel Turner5 min 38 sec1999

Back to top

 4 x 100 m Relay  
2 boys 2 girls Tawa house (Emily Julian, Lachlan Butler, Finn Spod, Lucille Smits) 58.84 sec 2014

Back to top

New CourseCross Country

(school course)

  
7 yr boys Bailey Le Prou 5 min 01 sec   2017
7 yr girls Kaia Skipps 5 min 48 sec   2013
8 & 9 yr boys Kevin Paulsen 6 min 48 sec   2011
8 & 9 yr girls Jana Longney 7 min 15 sec   2012
10 & 11 yr boysKurt Turpie 8 min 31 sec   2008
10 & 11 yr girls Teigan Nolan 9 min 20 sec   2017
12 & 13 boys Samuel Burgess 8 min 57.7 sec   2009
12 & 13 girls Jana Longney 9 min 50 sec   2015
Old CourseCross Country

(school course)

  
8 & 9 yr boysJayden Haddock7 min 07 sec 2004
8 & 9 yr girls

Jemma Shaw

7 min 38 sec 2004
10 & 11 yr boysBen McPherson6 min 17 sec 2002
10 & 11 yr girls(name withheld)7 min 23 sec 2000
12 & 13 boysBen McPherson5 min 58 sec 2003
12 & 13 girls(name withheld)7 min 07 sec 2001
 
Top School
 
Year Over-all winner Cheerleaders winner
1986 Te Teko  
1987 Te Teko  
1988 Whakatane Intermediate  
1989 Edgecumbe  
1990 1st=Awakeri, Kawerau North, Whakatane Intermediate  
1991 Whakatane Intermediate  
1992 Kawerau North  
1993 Kawerau North  
1994 Awakeri  
1995 Awakeri Otakiri
1996 Paengaroa Paengaroa
1997 Torere Awakeri
1998 Kawerau South James Street
1999 Otakiri Thornton
2000 Otakiri Thornton
2001 Waimana Awakeri
2002 Kawerau Intermediate
Edgecumbe
2003 Waimana Edgecumbe
2004 Awakeri Edgecumbe
2005 Whakatane Intermediate Paroa
2006 Te Teko Awakeri
2007 Rangitaiki Independent Ashbrook
2008 Te Teko Awakeri
2009 Whakatane Intermediate Thornton
2010 Kawerau South Thornton
2011 St Josephs Whakatane Thornton
2012 Kawerau South Kawerau South
2013 Galatea School WIS and Otakiri
2014 Kawerau South Tarawera High School
2015 Awakeri & Kawerau South Otakiri
2016 Kawerau South Awakeri
2017 Kawerau South Tarawera & Thornton

Back to top